Tento web využíva cookies pre zaistenie funkčnosti webu a získavanie štatistík návštevnosti webu.

Odmietnuť všetko môžete tu.

NAJPREDÁVANEJŠIE

Cena 23,90 EUR (586,27 CZK)
skladom
Cena 33,66 EUR (825,68 CZK)
na objednávku
Cena 8,54 EUR (209,49 CZK)
skladom

01. 09. 2020

WiFi moduly Shelly-1 a Shelly-1PM

Hovorí sa, že vývoj nezastavíš, no občas sa dostávame do situácie, kedy vývoj ide dopredu trochu rýchlejšie ako výroba a vtedy sa pokúšame hľadať riešenia, aby sme vyhoveli dopytu našich klientov. Momentálne sa nachádzame na míľniku, kedy sa klasické inštalácie pomaly transformujú na tzv. SmartHome.

 

Požiadavky našich zákazníkov čoraz častejšie smerujú k automatizácii domácich funkcií ako sú napr. zapínanie osvetlenia v danom čase, ovládanie žalúzií cez mobil, ovládanie osvetlenia z viacero miest súčasne, stmievanie mobilom aj dotykovým vypínačom atď. Veľa "dospelých" systémov týmito funkciami disponuje, no v dnešnom článku by sme Vám radi ukázali riešenie na báze jednoduchých spínacích WiFi modulov Shelly 1 a Shelly 1PM.

 

Na úvod si uvedieme aký je hlavný rozdiel medzi jednotlivými modulmi, teda okrem farebného rozlíšenia. Na prvý pohľad sú oba moduly konštrukčne zhodné, líšia sa farebným označením a mierne aj cenou. Jediný významný rozdiel medzi oboma modulmi je, že Shelly 1PM má integrované meranie spotrebovanej elektrickej energie, čo Vám umožní monitorovať spotrebu napr. TV, chladničky, bojlera, rúry, sporáku atď.  Shelly 1PM umožňuje údaje nie len zobrazovať v reálnom čase, ale môže ich uchovávať a poskytovať štatistické prehľady v dlhšom rozsahu.

Shelly 1          Shelly 1PM

V čase písania článku (09/2020) výrobca LIVOLO neposkytuje produkty s podporou priameho pripojenia na WiFi a z uvedeného dôvodu do ponuky zaraďujeme komponenty Shelly, ktoré uľahčia ovládanie osvetlenia pomocou dotykových tlačidiel LIVOLO a mobilného telefónu súčasne iba vďaka prístupovému bodu WiFi. Pre ovládanie pomocou smartfónu nepotrebujete žiadne ďalšie riadiace jednotky okrem Vašej WiFi siete, v tom je hlavná výhoda týchto modulov.

 

Medzi ďalšie nesporné výhody modulov Shelly patrí ich veľkosť. Moduly je možné jednoducho inštalovať pod vypínač do spoločnej krabičky. Výrobca síce udáva, že je možné použiť štandardnú krabičku, no pre správne uloženie a kombináciu s vypínačmi LIVOLO odporúčame použiť hlbokú inštalačnú krabičku. Predídete tak problémom s nedostatkom miesta na kabeláž.

 

Inštalácia modulov Shelly je následne pomerne jednoduchá a ich zapojenie a prepojenie s tlačidlami LIVOLO si vysvetlíme na nasledovných príkladoch. Nakoľko je použiteľnosť modulov a tlačidiel veľmi univerzálna, existuje obrovské množstvo kombinácií, z ktorých si vyberieme tie najčastejšia a najdopytovanejšie. V prípade, že máte záujem o inú špeciálnu kombináciu, neváhajte nás kontaktovať a radi Vám pomôžeme so schémou zapojenia presne na mieru.

 

1. Ovládanie osvetlenia z viac ako štyroch miest

 • výrobca LIVOLO oficiálne podporuje ovládanie pomocou schodiskových, alebo striedavých vypínačov typu 701S ovládanie z maximálne troch miest. Štandardne to funguje aj pre ovládanie zo štyroch miest, no následne narážame na problémy so synchronizáciou vypínačov.
 • na ovládanie z viac ako troch miest preto odporúčame použitie tzv. impulzného, či pamäťového relé. Toto relé v spojení s dotykovými tlačidlami LIVOLO funguje tal, že po prvom impulze tzn. pvom dotyku sa odošle do relé príkaz zapnutia a relé ostane zapnuté. Následný impulz z tlačidla relé vypne, pričom je jedno z ktorého tlačidla ten impulz prišiel Teoreticky je počet tlačidiel neobmedzený.
 • pomocou WiFi relé Shelly 1 a Shelly 1PM je možné dosiahnuť presne tej istej funkcionality, no navyše nám tieto relé umožnia ovládanie na diaľku pomocou smartfónu (z domácej siete aj z internetu).
 • v prípade potreby môžete na diaľku monitorovať aj spotrebu (Shelly 1PM) a zisťiť tak, či pripojené zariadenie skutočne funguje správne
 • v neposlednom rade si môžete nastaviť časové zopnutie a vypnutie, čo môžete využiť v akvaristike, závlahovom systéme, nočnom osvetlení, prístupových systémoch, rôznych čerpadlách a pod.

 

Schema zapojenia Shelly 1 + LIVOLO

 

2. Ovládanie osvetlenia kombináciou dotykových a mechanických tlačidiel

 • Dotykové vypínače a tlačidlá z technického hľadiska nie je možné kombinovať s mechanickými, nakoľko hlavne pri vypínačoch prebieha aktivácia a deaktivácia vypínača na základe príkazu cez COM zbernicu. Pre tento účel sa tak isto veľmi dobre osvedčili impulzné pamäťové relé, kde je možné voľne skombinovať dotykové tlačidlá R1/0 a mechanicé zvončekové tlačidlá R1/0.
 • relé v spojení s dotykovými tlačidlami LIVOLO a mechanickými tlačidlami iných výrobcov funguje tal, že po prvom impulze tzn. pvom dotyku sa odošle do relé príkaz zapnutia a relé ostane zapnuté. Následný impulz z tlačidla relé vypne, pričom je jedno z ktorého tlačidla ten impulz prišiel Teoreticky je počet tlačidiel neobmedzený.
 • pomocou WiFi relé Shelly 1 a Shelly 1PM je možné dosiahnuť presne tej istej funkcionality, no navyše nám tieto relé umožnia ovládanie na diaľku pomocou smartfónu (z domácej siete aj z internetu).
 • v prípade potreby môžete na diaľku monitorovať aj spotrebu (Shelly 1PM) a zisťiť tak, či pripojené zariadenie skutočne funguje správne
 • v neposlednom rade si môžete nastaviť časové zopnutie a vypnutie, čo môžete využiť v akvaristike, závlahovom systéme, nočnom osvetlení, prístupových systémoch, rôznych čerpadlách a pod.

 

Schema zapojenia - Shelly + LIVOLO

 

3. Ovládanie elektrických zásuviek, časové programy a meranie spotreby

 • v prípade záujmu o ovládanie zásuviek pomocou WiFi a smartfónu je spínač Shelly 1 tým správnym riešením.
 • Shelly 1 sa zmestí pod zásuvku do krabičky a jeho zapojenie je extrémne jednoduché
 • časové programy umožňujú automatické zapnutie a vypnutie v nastavených časových interveloch
 • Shelly 1PM umožňuje navyše meranie spotrebovanej elektrickej energie
 • ovládanie a nastavovanie pomocou WiFi, alebo pomocou tlačidiel

 

Schema zapojenia Shelly 1PM + LIVOLO

 

4. Spínanie a ovládanie LED pásov 12VDC / 24VDC (Shelly 1)

 • WiFi moduly Shelly 1 je však možné použiť aj na spínanie a ovládanie aplikácií s nízkym napätím ako sú napr. 12V LED pásy a ďalšie svietidlá s nízkym napájacím napätím.
 • vďaka integrovanej možnosti voľby napájacieho napätia je možné moduly Shelly prevádzkovať s napájaním 12VDC , 24 až 60 VDC a 110 - 240V VAC
 • pomocou tejto možnosti môžete rýchlo a jednoducho ovládať Váš 12V LED pás tlačidlom ako aj pomocou mobilného telefónu rýchlo, jednoducho a bez nutnosti prerábky kabeláže.

 

Shelly - napájanie

 

 

5. Spínanie a ovládanie LED pásov 24VDC (Shelly 1PM)

 • WiFi moduly Shelly 1PM je tiež možné použiť aj na spínanie a ovládanie aplikácií s nízkym napätím ako sú napr. 24V LED pásy a ďalšie svietidlá s nízkym napájacím napätím.
 • vďaka integrovanej možnosti automatickej voľby napájacieho napätia AC/DC je možné moduly Shelly 1PM prevádzkovať s napájaním 24 až 60 VDC a 110 - 240V VAC
 • pomocou tejto možnosti môžete rýchlo a jednoducho ovládať Váš 24V LED pás tlačidlom ako aj pomocou mobilného telefónu rýchlo, jednoducho a bez nutnosti prerábky kabeláže.
 • navyše umožňuje tento modul merať, zobrazovať a ukladať štatistiky ohľadom spotrebovanej elektrickej energie

Napajanie Shelly 1PM

 

 

Niekoľko príkladov štandardného použitia WiFi modulov Shelly:

 

Ovládanie osvetlenia
Chystáte sa ísť spať a potrebujete vypnúť všetky svetlá, tak nepríjemné! Ak sa tomu chcete vyhnúť, nainštalujte si Shelly 1 a kontrolujte svoje svetlá jediným klepnutím prostredníctvom smartphonu alebo hlasom. S kompaktnou Shelly 1 môžete urobiť akýkoľvek spínač svetla inteligentným za menej ako 15 €.

 

Ovládanie garážových brán
Zabudli ste zavrieť garáž? S Shelly 1 môžete pri odchode z domu ľahko otvoriť a zavrieť svoju garážovú bránu bez obáv, že ste ju mohli nechať otvorenú. Shelly 1 má prevádzkové napätie 12V a 24-60VDC, čo umožňuje ovládanie väčšiny garážových brán na trhu.

 

Zavlažovací systém
Mať zelený a krásny dvor je ťažká úloha. Vďaka schopnosti Shelly 1 môžete mať automatické záhradné postrekovače rýchlo a jednoducho a môžete si byť istí, že vaša tráva bude vždy dobre zavlažovaná. Zariadenie môže tiež sledovať čas a polievať vašu záhradu po západe slnka, aby sa zabránilo spáleniu rastlín.

 

Upozornenie na zvonček pri dverách
Často, keď ste doma a robíte rôzne veci súčasne, môžete prísť o poštára alebo hostí. S Shelly 1 sa týmto situáciám vyhnete, pretože vám umožní pripojiť si ho k vášmu zvončeku a dostávať okamžité oznámenia, keď je niekto pri vchodových dverách.

 

Ovládanie zámku dverí
Ste v zhone do práce, ale na polceste do svojej kancelárie začnete váhať, či ste zamkli dvere alebo nie. Znie povedome? Shelly 1 vám umožní vzdialene spravovať elektronický zámok dverí. Môžete ho zamknúť a odomknúť, takže nech sa stane čokoľvek, budete pokojní a budete vedieť, že váš domov je v bezpečí.

 

Pohybový senzor s ovládaním svetla
Večerné prechádzky po záhrade vám pomôžu zrelaxovať po náročnom dni a so Shelly 1 sa už nebudete musieť vracať, aby ste rozsvietili svetlá. Vďaka Shelly 1 a detektoru pohybu ho môžete použiť ako spínač detekcie pohybu pre vaše vonkajšie svetlá. Túlanie sa po záhrade nikdy nebolo príjemnejšie.