Tento web využíva cookies pre zaistenie funkčnosti webu a získavanie štatistík návštevnosti webu.

Odmietnuť všetko môžete tu.

NAJPREDÁVANEJŠIE

Cena 23,90 EUR (586,27 CZK)
skladom
Cena 33,66 EUR (825,68 CZK)
skladom
Cena 8,54 EUR (209,49 CZK)
skladom

01. 06. 2019

Ovládanie osvetlenia z viac ako troch miest

V praxi sa často stretávame s otázkami ohľadom možnosti dotykového ovládania osvetlenia pomocou vypínačov LIVOLO z viac ako troch miest. Na nasledujúcixh príkladoch si vysvetlíme možnosti a spôsoby ako dosiahnuť ovládanie a dokonca aj stmievanie z dvoch a viac miest.

 

Na úvod si je nutné uvedomiť, že dotykové vypínače LIVOLO, určené pre ovládanie osvetlenia z viac miest sa označujú ako vypínače typu 701S, v praxi označované ako radenie č.6, alebo schodiskový vypínač. Výrobcom odporúčané zapojenie vypínačov je vo forme 6+6+6 tzn. ovládanie jedného svietidla z troch miest. V praxi máme overené, že zapojenie 6+6+6+6, čiže ovládanie osvetlenia zo štyroch miest funguje správne a bez problémov.

 

Čo sa stmievania týka, výrobca v čase písania tohto článku (07-2019) neposkytuje možnosť stmievania, čiže nastavenia intenzity osvetlenia, z viac ako jedného miesta. Momentálne sú dostupné iba jednoduché stmievače radenie č.1 tzn. ovládanie intenzity osvetlenia jedného svietidla z jedného miesta. Ukážeme si však ako sa dá ovládať intenzita, čiže stmievanie z viacero miest.

 

Ovládanie osvetlenia spôsobom zapni/vypni z piatich a viac miest

- v praxi sa občas stretávame s požiadavkou ovládania osvetlenia z viacero miest ako umožňujú schodiskové vypínače LIVOLO typu 701S (radenie č.6), prípadne 702S (radenie č.6+6). Pre ovládanie z teoreticky neobmedzeného množstva miest je vhodné použiť tzv. impulzné pamäťové relé a dotykové tlačidlo radenie 1/0 (alebo 2/0). Impulzné pamäťové relé funguje na princípe aktivácie výstupu prvým impulzom a deaktivácia výstupu nasledujúcim impulzom.

- funguje to spôsobom, že dotykové tlačidlo typu 701H, alebo 702H vyšle do impulzného pamäťového relé impulz a toto relé zopne svoj výstup a zapne svietidlo. Ak iné dotykové tlačidlo vyšle ďalší impulz do pamäťového relé, toto relé rozopne svoj výstup a svietidlo zhasne. Týmto spôsobom môžete dané relé a na ňom pripojené svietidlo ovládať z neobmedzeného počtu miest.

Tlačidlá vhodné pre impulzné ovládanie nájdete na nasledovnom odkaze: https://www.livolo.sk/livolo-dotykove-tlacidla

Impulzné pamäťové relé nájdete na nasledovnom odkaze: https://www.livolo.sk/impulzne-a-ovladacie-rele